
Bulion warzywny to podstawa w każdej kuchni. Idealnie sprawdzi się jako baza do wszelakich zup – kremów, klasycznych czy innych. Ponadto wywar można użyć do stworzenia sosów mięsnych oraz wielu drugich dań. Słowem, nauczenie się przygotowywania domowego bulionu jest pierwszym etapem zabawy z gotowaniem.
To przepis znany od wielu, wielu lat, z którego korzystały nasze mamy, babcie, prababcie i dalsze pokolenia. Wyróżnia się niesamowitym aromatem i klasycznym smakiem, który na pewno każdemu przypadnie do gustu. Oprócz tego, przygotowanie bulionu jest niezwykle prostą i szybką czynnością, która nie wymaga od nas wielkich zdolności kulinarnych.
Dzięki zawartości wielu warzyw, wywar jest wręcz bombą witaminową. W okresie zimowym świetnie sprawdzi się jako pyszna baza pod klasyczny rosół, który nie tylko rozgrzeje, ale również pozwoli walczyć z chorobami i infekcjami. W cieplejszych miesiącach zaś sprawdzi się jako dodatek do mięs, sosów, a nawet sałatek.
Składniki:
Przygotowanie:
1. Marchewkę, pietruszkę i seler obrać i opłukać. Wszystko włożyć do garnka. Dodać umytego pora i opłukany liść kapusty. Wlać wodę i całość zagotować.
2. Dodać sól, liście laurowe, pieprz i ziele angielskie. Zmniejszyć ogień na minimalny.
3. Nieobraną cebulę należy przypalić na palniku kuchenki gazowej przez około 2 minuty, aż uzyska ona ciemnobrązowy, wręcz karmelowy kolor. Dodać do garnka.
4. Dołożyć natki pietruszki i całość przykryć pokrywką.
5. Całość gotować na malutkim ogniu przez około 1,5 godziny do uzyskania miękkości warzyw.
6. Po ugotowaniu wywar zostawić na 15 minut w celu ostygnięcia, następnie odcedzić.
7. Gotowy bulion można od razu używać lub przelać do słoików i przechowywać w lodówce nie dłużej niż przez okres 2 tygodni.
Nasz przepis jest pyszny i smakuje identycznie jak u mamy. Gwarantujemy Ci, że jeśli nauczysz się gotować takie podstawy, to wszystkie dania, których nauczysz się później, przyjdą Ci z niezwykłą łatwością.
© 2014 Dietetyk Poznań. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.