Pstrąg w galarecie

Aby osiągnąć sukces pierwsze co musisz zrobić to zakochać się w ciężkiej pracy

Pstrąg w galarecie

Ryby w galarecie to danie znane i lubiane w Polsce już od wielu pokoleń. Ta potrawa została wymyślona już wiele, wiele lat temu, a jej popularność nie maleje. W wielu przepisach możemy odnaleźć sposób na tradycyjną, klasyczną rybę. My natomiast chcielibyśmy przedstawić Wam przepis, który jest udoskonalony – po prostu unowocześniliśmy klasykę. Zacznijmy jednak od właściwości zdrowotnych tej potrawy. Jak powszechnie wiadomo ryby są bardzo zdrowe i powinniśmy je spożywać jak najczęściej – przypominamy, że 1 raz w tygodniu to absolutne minimum. To nie tylko utarty mit, który opowiadają mamusie, żeby nakłonić dzieci do zjedzenia obiadu. Ryby to naturalne źródło kwasów omega, które pozytywnie wpływają na skórę, włosy, paznokcie oraz ogólne samopoczucie. Ponadto są pełne białka, które jest niezwykle istotnym składnikiem w naszym organizmie.

Składniki:

  • 1 karp ważący ok. 2 kg
  • 1 pietruszka,
  • 1 marchewka,
  • 1 cebula,
  • ½ selera,
  • 3 liście laurowe,
  • kilka ziaren ziela angielskiego,
  • 3 łyżki żelatyny,
  • sól i świeżo zmielony pieprz,
  • sok z jednej cytryny.

Przygotowanie:

1. Pstrąga należy oczyścić – pozbyć się łusek, odciąć głowę, usunąć wszystkie wnętrzności.

2. Tak oczyszczoną rybę należy dokładnie wypłukać, delikatnie osuszyć ręcznikiem papierowym i lekko posolić.

3. Do garnka należy włożyć marchewkę, pietruszkę, seler, cebulą i dodać liście laurowe, sól, pieprz oraz ziele angielskie. Wszystko zalać 2 litrami wody i całość zagotować przez około 20 minut.

4. W międzyczasie pokroić pstrąga na średniej wielkości kawałki i dodać do przygotowanego bulionu. Całość gotować około 20 minut, aż ryba osiągnie miękkość.

5. Rybę należy delikatnie odcedzić i pozbawić ją wszystkich ości.

6. Wygotowany wywar należy odcedzić na gęstym sitku i odparować do uzyskania 1 litra.

7. Do kubeczka należy dodać żelatynę i rozpuścić ją w 3 łyżkach zimnej wody. Po uzyskaniu idealnej konsystencji bez grudek, wszystko wlać do wywaru i wymieszać. Dodać sok z cytryny i ostudzić.

8. Na wcześniej przygotowany półmisek należy wylać około 1/3 wywaru i wstawić do lodówki, aby stężał. Po zastygnięciu, ułożyć na nim karpia i wylać kolejną porcję wywaru. Całość wstawić do lodówki, w celu zastygnięcia.

9. Podawać ze świeżo pokrojoną pietruszką i octem jabłkowym.

Mamy nadzieję, że wypróbujecie nasz przepis i zachwycicie nim swoją rodzinę!

Zobacz także