Dieta Norweska

Nie musisz odnosić sukcesów ciągle, lecz tylko wystarczająco często

Dieta Norweska

Dieta norweska jest znana na całym świecie i lubiana przez wiele osób. Podobnie jak dieta kopenhaska wyróżnia się tym, że można na niej w niezwykle krótkim czasie schudnąć bardzo wiele. Pomimo tak wielkiej popularności, nie jest znana osoba, która wymyśliła i opracowała ten styl odżywiania. Mówi się o grupie naukowców z Oslo, ale nikt nie podpisał się pod tą dietą swoim nazwiskiem. Czy może to świadczyć o jej zawodności, a może nawet niebezpieczeństwie korzystania?

Dieta norweska należy do niezwykle restrykcyjnych planów żywieniowych i wiele osób nie jest w stanie w niej wytrwać, pomimo iż trwa jedynie 14 dni. Dlaczego tak się dzieje? W szczególności dlatego, że menu tego planu żywieniowego jest bardzo ubogie i monotonne, co sprawia, że bardzo trudno jest dostosować się do wszystkich zapisów.

Do najważniejszych posiłków, jakie spożywane są przez osoby odchudzające się są jajka pod różną postacią. Ten fakt sprawia, że dieta norweska będzie dobra jedynie dla osób, które jajka lubią jeść.

Partnerzy Dietetyka

foliopaki z nadrukiem emGRAF
przeprowadzki mieszkań
taśmy pakowe z nadrukiem Protape

Osoby, które przeszły tę dietę mogą pochwalić się dużym samozaparciem i silną wolą. Na restrykcyjność tej diety wpływa również fakt, że nie można pozwolić sobie na tak zwane cheat days, czyli dni oszustwa, w trakcie których jemy to, na co mamy ochotę, które dopuszczane są w innych odchudzających planach żywieniowych. Naukowcy twierdzą, że główną zaletą diety norweskiej jest przyspieszenie metabolizmu, a ten proces wymaga dokładnego przestrzegania wszystkich wytycznych.

Zalety diety norweskiej:

  • - pozwala szybko stracić na wadze,
  • - świetnie sprawdza się na „ostatnią chwilę” - w sytuacji ślubów, wyjazdów na wakacje – ogólnie sytuacji, w których pragniemy wyglądać perfekcyjnie i szczupło.

Wady diety norweskiej:

  • - jest monotonna,
  • - jest bardzo restrykcyjna,
  • - wywołuje uczucie głodu, z którym trzeba walczyć,
  • - nie jest odpowiednia dla osób, które posiadają wysoki cholesterol, ponieważ jeszcze go podwyższa.

Ten plan dietetyczny to na pewno nie jest dobra opcja na dłuższy sposób odżywiania. Dieta norweska sprawdzi się w sytuacjach krytycznych, w których szybko chcemy zrzucić kilogramy. Dzieje się tak dlatego, że przez okres 14 dni tracimy jedynie wodę z organizmu, nie spalamy tłuszczu. Dzięki temu wyglądamy szczuplej, jednak w sytuacji dłuższego stosowania ten plan żywieniowy może doprowadzić do odwodnienia organizmu, złego samopoczucia, a nawet wycieńczenia, które może prowadzić do śmierci.

Zobacz także