Dieta ryżowa

Nigdy nie rezygnuj z osiągnięcia celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.

Dieta ryżowa

Zapewne mało kto słyszał o diecie ryżowej. Diety monoskładnikowe są dość znane w Polsce, jednak najbardziej rozpoznawalna jest dieta kapuściana. Dieta ryżowa jest uznawana za jeden z najbardziej skutecznych planów żywieniowych, jakie zostały stworzone. Jaki geniusz zatem stoi za wymyśleniem tej wspaniałej diety? Szczegółowy plan żywieniowy został opracowany w 1934 roku przez Waltera Kempnera – młodego, amerykańskiego naukowca. W swoich badaniach przeprowadzał on szereg prób, podczas których sprawdzał, jak konkretne potrawy wpływają na różnego rodzaju choroby. Dzięki temu zauważył cenną zależność, że u osób, które w swojej diecie zawierają dużo ryżu, choroby typu nadciśnienie czy cukrzyca występują znacznie rzadziej niż u innych. Dzięki swojej wnikliwości i spostrzegawczości, był w stanie opracować fenomenalny plan dietetyczny, który w większości oparty jest na spożywaniu jednego składnika - mianowicie ryżu.

Partnerzy Dietetyka

foliopaki emGRAF
przeprowadzki domów
taśma samoprzylepna z nadrukiem Protape

Dodatkowymi produktami, które znajdują się w diecie są owoce, soki, orzechy oraz suplementacja. Dieta ta jest świetną metodą na walkę z przewlekłymi chorobami. W większości przypadków, dieta automatycznie nasuwa skojarzenia z gubieniem wagi ciała. Tak naprawdę odpowiednio skomponowany plan żywieniowy reguluje procesy całego organizmu przez co dostarcza substancji, których mu brakuje oraz redukuje nadmiar substancji zbędnych. Nie oznacza jednak, że na diecie ryżowej nie da się schudnąć – optymistyczne prognozy zakładają utratę nawet 10 kilogramów w ciągu 4 tygodni!

Zalety diety ryżowej:

  • - jest bogata w błonnik, przez co obniża poziom cholesterolu we krwi i wykazuje pozytywne działanie na pracę serca,
  • - pobudza procesy metaboliczne organizmu i usprawnia pracę jelit,
  • - potas, który zawarty jest w ryżu wykazuje właściwości usuwania nadmiaru wody z tkanek,
  • - odkwasza organizm i sprawia, że posiada on idealne pH – kwasowo-zasadowe,
  • - dostarcza dużej ilości witamin i minerałów,
  • - daje poczucie sytości, pomimo spożywania produktów o niewielkiej kaloryczności.

Wady diety Kempnera:

  • - jest restrykcyjna, nie wolno przekraczać dawki 1000 kalorii dziennie,
  • - może wydawać się monotonna.

Dieta ta stosowana jest jako okresowy plan żywieniowy. Zazwyczaj zaleca się stosować ją przez okres 2 tygodni do miesiąca, nie dłużej. W sytuacji, kiedy ktoś chciałby wprowadzić zasady tej diety do codziennego jadłospisu, należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem lub dietetykiem.

Zobacz także