
Zapewne mało kto słyszał o diecie ryżowej. Diety monoskładnikowe są dość znane w Polsce, jednak najbardziej rozpoznawalna jest dieta kapuściana. Dieta ryżowa jest uznawana za jeden z najbardziej skutecznych planów żywieniowych, jakie zostały stworzone. Jaki geniusz zatem stoi za wymyśleniem tej wspaniałej diety? Szczegółowy plan żywieniowy został opracowany w 1934 roku przez Waltera Kempnera – młodego, amerykańskiego naukowca. W swoich badaniach przeprowadzał on szereg prób, podczas których sprawdzał, jak konkretne potrawy wpływają na różnego rodzaju choroby. Dzięki temu zauważył cenną zależność, że u osób, które w swojej diecie zawierają dużo ryżu, choroby typu nadciśnienie czy cukrzyca występują znacznie rzadziej niż u innych. Dzięki swojej wnikliwości i spostrzegawczości, był w stanie opracować fenomenalny plan dietetyczny, który w większości oparty jest na spożywaniu jednego składnika - mianowicie ryżu.
Dodatkowymi produktami, które znajdują się w diecie są owoce, soki, orzechy oraz suplementacja. Dieta ta jest świetną metodą na walkę z przewlekłymi chorobami. W większości przypadków, dieta automatycznie nasuwa skojarzenia z gubieniem wagi ciała. Tak naprawdę odpowiednio skomponowany plan żywieniowy reguluje procesy całego organizmu przez co dostarcza substancji, których mu brakuje oraz redukuje nadmiar substancji zbędnych. Nie oznacza jednak, że na diecie ryżowej nie da się schudnąć – optymistyczne prognozy zakładają utratę nawet 10 kilogramów w ciągu 4 tygodni!
Zalety diety ryżowej:
Wady diety Kempnera:
Dieta ta stosowana jest jako okresowy plan żywieniowy. Zazwyczaj zaleca się stosować ją przez okres 2 tygodni do miesiąca, nie dłużej. W sytuacji, kiedy ktoś chciałby wprowadzić zasady tej diety do codziennego jadłospisu, należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem lub dietetykiem.
© 2014 Dietetyk Poznań. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.